Pokud bych se svých zákazníků zeptal, co by chtěli, řekli by že rychlejšího koně. Tento známý citát údajně vyslovil Henry Ford, jedna z nejvýznamnějších postav 20. století.  Henry Ford a jeho automobilka je ideálním příkladem úspěšného inovátorství. Byl to on, kdo začal éru motorizace světa a navždy změnil způsob dopravy.

Inovace mění svět. Inovace uspokojují potřeby zákazníka, zvyšují kvalitu servisu a produktů, snižuje ceny a obecně jsou katalyzátorem hospodářského růstu.

 

Jak nám mohou inovace přinést tučné zisky?

Obecně inovace zvyšují kvalitu života, ale také také nám přinášejí možnost významného zhodnocení našeho investičního kapitálu. Investovat do inovátorských firem formou nákupu akcií je jedna z nejlepších možností, jak nechat své peníze vydělávat.

 

Historie nám mnohokrát ukázala, že každá dekáda přináší řadu inovací a trendů, které mění náš život.

Pojďme se podívat na významné inovace za posledních 50. let

 

Významné inovace, 70.léta – letecká doprava

  1. léta patřily rozmachu letecké dopravy. Letecké společnosti zvyšovaly počty leteckých spojů, optimalizovala se procedura odbavení, zvyšovala se bezpečnost. Letecký průmysl se rozrůstal a investoři začali inkasovat ohromné zisky. 

 

Významné inovace, 80.léta – počítače, mikročipy

  1. léta začala trend, který přetrvává dodnes. V těchto letech byly na trh uvedeny mikročipy, kterými byly osázeny první osobní počítače, které se rozšířily mezi běžné uživatele. Investice do společností jako je Intel, IBM nebo Apple přinesly investorům v 80. letech několikanásobné zhodnocení.

 

Významné inovace a trendy, 90.léta – Internet, mobilní telefony, CD disky, online vyhledávače

Někteří z Vás si jistě budou pamatovat vytáčené internetové připojení pomocí modemu. K Internetu jsme se připojovali přes telefonní linku a platilo se za každou započatou minutu spojení. Dnes úsměvná historie přinesla řadu investičních příležitostí. Vznikaly nové internetové portály (Yahoo), rozšiřovala se síťová infrastrukturu (AT&T, Verizon), vznikaly nové síťové prvky (Cisco).

Druhým obrovským trendem byly mobilní telefony resp. nástup druhé generace mobilních sítí. V této oblasti dominovaly výrobci telefonů Nokia, Siemens, Motorola a operátoři sítí (např. T-mobile, Telefonica).

Krátkou, ale za to významnou stopu v technologických dějinách zanechaly kompaktní disky CD. Takzvané cédéčka nahradily nízkokapacitní diskety a magnetofonové pásky. Tato revoluce v záznamu dat a hudby přinesla největší slávu výrobcům CD disků (Verbatim).

  1. léta započala také významnou éru online vyhledávačů. V roce 1998 vznikl dobře známy vyhledávač Google.

 

Inovace na přelomu milénia – iPhone, e-komerce, elektronické mapy

Rok 2000 byl ve znamení splasknutí velké internetové bubliny. Řada internetových firem, v lepším případě ztratila desítky procent své hodnoty, v tom horším případě zkrachovala. Nicméně i na začátku nového tisíciletí vznikaly nové trendy, které změnily svět. 

Podruhé se do historie zapsal Apple. Tentokrát se svým dotykovým mobilním telefonem iPhone.

Díky rozšíření internetu do běžných domácností se zvýšil význam internetových obchodu. Prudký rozmach zaznamenaly obchody Amazon či Alibaba. 

GPS ve spojení s elektronickými mapami přinesly obrovské zjednodušení v cestování a dopravě.

 

Významné inovace od roku 2010 po současnost – mobilní aplikace, blockchain, 3D tisk, eSport, sociální média

Internet se přesunul z osobních počítačů a notebooků do chytrých telefonů a tabletů. Poslední dekáda zažila boom mobilních aplikací. Vznikly aplikace jako WhatsApp, TikTok, Spotify apod.

Blockchain je speciální druh distribuované decentralzovaný databáze, na které vznikla již řada projektů. Mezi nejznámější patří platební síť Bitcoin. Investice do Bitcoinů je velice riziková, nicméně odměnou za podstoupené riziko může být obrovské zhodnocení.

 

Za půl století od roku 1970 do roku 2020 se toho odehrálo v technologickém odvětví mnoho. Výše uvedené příklady samozřejmě nejsou celkovým výčtem všech trendů a inovací. Nicméně lze si z nich vzít několik ponaučení.

 

Inovace a  4. základní pravidla, které je dobré si pamatovat

1. Nechali jste si uniknout trend – Pokud máte pocit, že jste si nechali uniknout trend a že jste do něj včas nenastoupili, nezoufejte. Na 50-ti letém vzorku, je jasně vidět, že každá doba má své trendy a neustále se objevují nové příležitosti. Nemá cenu si stále dokola vyčítat a říkat si “Jo, kdybych to tenkrát koupil”. Nové gigantické firmy se rodí i v těchto dnech. Úkolem je rozpoznat, o kterou firmu jde.

 

2. Trend pokračuje, ale firmy zanikají – Není pravidlem, že firma, která inovovala službu nebo produkt, zde bude navždy. I průkopník může ztratit své výhradní postavení na trhu nebo dokonce zaniknout. Konkurence nikdy nespí a to, že jste první neznamená být nejlepší. Příkladem je Nokia, která nezachytila trend chytrých telefonů a postupně ztratila své postavení na trhu. 

 

3. Zhodnocení investice přijde až po letech – firmy s inovátorskou myšlenkou se velmi rychle prosadí na trhu, ale opravdové zhodnocení investice přijde až po několika letech. Proto nedává smysl vystupovat z investiční pozice po několika měsících. Pokud je firma inovátorská a dokáže se rychle přizpůsobit trhu, tak to významného zhodnocení dosáhnete až po několika letech. Google a Amazon dnes patří do TOP 5 firem s největší tržní kapitalizací. Přitom Google vstoupil na burzu před 16 lety a Amazon dokonce před 24 lety.

 

4. Počet inovací každou další dekádu roste – Technologický rozvoj, optimalizace a nové technologie, přinášejí v poslední dekádě mnohem více inovací než v předchozích dekádách. Namátkou, 3D tisk, umělá inteligence, cloud řešení, samořiditelná auta, blockchain, virtuální realita apod. 

 

Skrývá se v těchto oborech další hodnotná firma, která se za pár let může stát největší firmou na světě a nahradí Apple?

 

Jaké jsou trendy pro následující dekádu? V jakých odvětvích hledat další významnou firmu?

Bude to virtuální realita, umělá inteligence, elektromobilita, kosmonautika, samořiditelná auta, 5G sítě, kybernetická bezpečnost, drony, elektronické platební systémy, úložiště energie, genetika, Internet věcí, machine learning, nelineární televize, vesmírná turistika, sdílená ekonomika, chytrá města, virtuální měny, hlasové vyhledávání?

Který z těchto pojmů je pouhý buzzword, a který obor na vysoký potenciál k ziskovosti?

Objeví se úplně nový trend o kterém ještě nemáme ani tušení?

 

Budoucnost neznáme, ale můžeme ji s určitou pravděpodobností odhadnout.

O trendech, inovacích a investičních příležitostech si budeme povídat zde v magazínu Investmania.cz

Předchozí článekVítejte na webu Investmania.cz
Další článekCo jsou Dashboards?

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno