Plug Power 946 %, Nio 1210 %, Blink Charging 2162 % zhodnocení za rok 2020! Bohužel jsem opět promeškal příležitost. Vydělat desetinásobek a to pouze za jeden rok je sen každého investora. Ptám se, proč jsem do těchto akcií na začátku roku 2020 neinvestoval? Teď, když vidím toto astronomické zhodnocení, tak se biji do hlavy. Ale kdo to mohl tušit?

Sice mi tyto firmy unikly, ale musím se dívat dopředu. A proto si kladu otázku, neskrývá se někde mezi současnými firmami další výjimečná příležitost? A jak takovou firmu včas odhalit?

Dal jsem si za úkol udělat průzkum a zjistit, jaké jsou společné rysy firem, které vyrostly ne o 100, ale 1000 procent. Rád bych se s Vámi podělil o mou analýzu, která jak věřím, zvýší šanci na správný výběr akcie. Zde je

 

9 společných rysů, které vás nasměrují k další úspěšné investici

1Akcie pod 15 dolarů za kus – Akcie, které mají potenciál několikanásobného zhodnocení se rodí na počátečních cenách do 15 dolarů. Tyto dolarové akcie, kterým se také často říká penny stock, nejsou v hledáčcích sofistikovaných investorů. Sice se v této oblasti pohybují úspěšní investoři nebo spíše spekulanti jako Timothy Sykes, ale i tak většina spekulantů na dolarových akcií tratí. Opravdoví investoři dávají od těchto akcií, z mnoha důvodů, ruce pryč. Ale právě zde v těchto hladinách se rodí opravdové poklady. Pod 15 dolary začínaly firmy – Nio, Plug Power, Blink Charging, Bloom Energy, Quantumscape, ale třeba i AMD nebo před několika lety i Nvidia.

2Trendy sektor – Řada akcií s hodnotou pod 15 dolarů je opravdu bezcenná. Šanci na úspěch mají akcie, které operují v trendy sektoru. Populární sektory jsou převážně ty, které mění zaběhnutá řešení, něco inovují, nabízejí oblíbený produkt pro masu lidí. A co je důležité, sektory by měly být podpořeny státními institucemi, vládami a úplně nejlépe i rovnou prezidenty států (viz. Joe Biden a jeho zelená energie). Mezi trendy sektory patří bezesporu obnovitelné zdroje, zelená energie, elektromobilita a všechny přidružené obory jako dobíjecí stanice či autonomní řízení. V těchto oborech se zrodily firmy Plug Power, NIO, Blink Charging, Quantumscape, Bloom Energy.

3Firma vyrábí – Firma vyrábí nebo stále jen bádá a provádí výzkum? Zde se láme chleba. Firma, která již vyrábí a dodává své první produkty na trh má mnohem větší šanci na úspěch než firma, která je stále ve fázi projektu. Vyrábějící firma generuje aspoň nějaké tržby, i když zisky mohou být stále v nedohlednu. Firma, která provádí výzkum a vývoj, zatím pouze spotřebovává peníze a šance na úspěch je poněkud menší. Mezi již vyrábějící firmy patří například Nio, Xpeng, Blink Charging a samozřejmě AMD. Mezi firmy, které jsou na úplném začátku, ale už i tak dosáhly významného zhodnocení patří například QuantumScape.

4Pokrytí celého řetězce – Firmy, které nabízí své produkty od výroby, přes distribuci až po finální produkt mají mnohem větší šanci na úspěch než firmy, které pokrývají jen část řetězce. Firma, která vyrábí pouze jednu specifickou část je mnohem snáz nahraditelná, než firma s přesahem. Firma, která operuje v trendy sektoru, a která obsadila velkou část řetězce je Plug Power. Plug Power vyrábí vodík, distribuuje ho a také vlastní síť čerpacích stanic.

5Vztah k přírodě – Firmy, které zaznamenaly enormní růst se prezentují kladným vztahem k životnímu prostředí. Každá z těchto firem má ve svých webových prezentacích motta typu “snižujeme uhlíkovou stopu”, “šetříme životní prostředí”, “jezdíme ekologicky” apod. Na tyto jednoduché fráze řada investoru, zejména z řad miléniánů, slyší. Řada těchto investorů preferuje tzv. odpovědné investování a proto firmy v sektoru obnovitelných zdrojů, elektromobilů a podobně, rostou. Zde patří například Bloom Energy, automobilové společnosti Nio, Fisker, Electrameccanica nebo právě Plug Power. Naopak, opačný trend lze pozorovat u společností, které mají negativní vliv na životní prostředí. Jde zejména o ropné společnosti. U Exxon Mobile nebo u Chevronu cena akcií v posledních 5 letech klesá. 

6Jednoduché kupecké počty – Firma postaví stovky nových dobíjecích stanic, vyrobí tisíce nových vozidel, nebo prodá miliony procesorů. Všechny firmy s vysokým růstem se specializuje na jeden konkrétní segment. Sice kolem něj může být řada doprovodných produktů a služeb, ale investory zajímá core byznys a jednoduchá čísla. Vyrobeno více než loni? Skvělá zpráva, akcie letí nahoru. Zejména prezentování počtu prodejů elektromobilů a meziroční růsty o desítky, stovky procent jsou pro investory lehce pochopitelné. Do této kategorie patří Nio, Expeng nebo dobíjecí stanice Blink Charging. Tento jasný byznys kontrastuje s konglomeráty typu General Electrics nebo 3M Company.

7Velký byznys – je lepší prodat 1 000 000 rohlíku po koruně nebo prodat jedny hodinky za milion korun? Každý z těchto byznysů vyžaduje jiný přístup a strategii. Nicméně nejlepší je prodat 1 000 000 rohlíků za 1 000 000 korun. S trochou nadsázky chci říct, že nejlepší byznys je takový, který generuje vysoké prodeje a vysokou prodejní cenu. Právě akcie v tomto typu byznysu výrazně rostly. Příkladem je sektor elektrických aut. Zvyšující se prodeje a vysoká cena za jeden automobil je ideální byznys. Zde patří právě Nio a Xpeng.

8Náročná kopírovatelnost – je produkt lehce kopírovatelný? Ano? V tom případě máte problém. Firmy s velkým růstovým potenciálem mají produkt, který nelze lehce zkopírovat nebo napodobit. Firmy, které provádějí vlastní výzkum, mají tým vysoce vzdělaných odborníků, vyrábějí produkt z drahých komponentů, budou mít vždy výhodu a pro investory větší potenciál. Rozebrat “action” kameru GoPro v některé z asijských zemí, udělat zpětný inženýring a sestavit její napodobeninu za nepoměrně nižší cenu bude podstatně jednodušší, než rozebrat a napodobit vesmírné plavidlo SpaceShip One od Virgin Galactic.

9Expanze za hranice – Firma, která zaznamenala úspěch na domácím trhu, dříve nebo později expanduje do zahraničí. Informace o expanzi je pro investory dobrá zpráva. Nové trhy přinesou, nové zákazníky, vyšší tržby, vyšší zisky a hlavně způsobí růst ceny akcií. Ideální pro nákup akcií je bod, kdy se začínají objevovat zprávy o expanzi do zahraničí. Jako příklad uvedu opět Plug Power. Na začátku roku 2021 firma oznámila vstup na evropský trh a akcie opět raketově vyrostly.

Kde hledat akcie, které mají potenciál 1000 procentního zhodnocení?

Společné rysy firem, které výrazně rostly lze využít k nalezení nových potenciálně úspěšných firem. Jak? Čím více zmíněných rysů vaše analyzovaná firma splňuje, tím bude šance na úspěch vyšší. Vyfiltrovat si akcie pod 15 dolarů dokážete v jakémkoliv akciovém screeneru na internetu (například na finviz.com). Najít trendy sektor bude lehce náročnější. Na ukázku několik sektorů, kde bych hledal firmy s významným růstem:

telemedicína

obnovitelné zdroje 

eplatby

náhrada za maso

zelená energie, vodík

elektrické baterie

pitná voda

úložiště elektrické energie

automatické vertikální farmy

online streamingové služby, OTT

Samozřejmě seznam bude podstatně větší, stačí jen hledat na Internetu.

Že jste o některých sektorech ještě neslyšeli? To je dobře a výhoda pro vás. Pravděpodobně o těchto sektorech neslyšeli ani ostatní investoři. Proto máte velkou šanci, že do firem zainvestujete dříve, než později masa dalších investorů.

Zbývající body vyžadují určitou dávku analýzy a hledání. Nic není zadarmo, a do analýzy buď investujete váš čas nebo vaše peníze. Obecně platí, že bez analýzy půjde vždy jen o tipovací soutěž. Může se stát, že trefíte první cenu, ale spíše půjde o náhodu. Na toto téma jsem napsal článek Nesnesitelná lehkost obchodování aneb jak rychle a jednoduše vydělat obrovské peníze na burze.

Mé osobní analýzy najdete již brzy na webu investmania.cz. Chcete-li být informování o analýzách, o novinkách a dalších investičních příležitostech, neváhejte se zaregistrovat k odběru newsletteru. 

Přihlásit se k odběru newsletteru

 

Závěrem chci zdůraznit, že akcie které vyrostou o stovky procent v krátkém časovém úseku často nemají svůj růst podložený fundamentem. Akci se vezou nahoru hlavně kvůli popularitě a mediální pozornosti. V podstatě jde o sázku na hodně vzdálenou budoucnost. Proto je důležité být u těchto akcií obzvláště opatrný a hlavně nesázet vše na jednu kartu. 

 

Chcete-li uspět, analyzujte. Snad Vám těchto 9 bodů pomůže k úspěchu.

 


Informace pod čarou a malým písmem, které je dobré si přečíst:

Tento článek nabízí pouze mou osobní analýzu a jde o můj subjektivní názor. Vezměte na vědomí, že nejde o investiční doporučení.

 


Přihlaste se k odběru newsletteru
Investiční příležitosti, novinky, analýzy, tipy, alternativní investice Vám rádi zašleme na vaši emailovou adresu.
Stačí pouze zadat email.Předchozí článekNesnesitelná lehkost obchodování aneb jak rychle a jednoduše vydělat obrovské peníze na burze
Další článekJak snížit riziko ztráty investičního kapitálu a přitom si zachovat šanci na vysoké zhodnocení

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno