Neumím hrát na žádný hudební nástroj a můj zpěv se nedá poslouchat. Nemám hudební nadání a přesto se cítím jako rocková superstar. Sice jsem nikdy nevyprodal stadion ve Wembley jako skupina Queen, nebyl na obálce časopisu Rolling Stone a fanynky po mě nikdy nešílely, ale i tak si nestěžuji. Vždy když slyším můj song v rádiu, na Youtube nebo Spotify, řeknu si, že jsem zase o něco bohatší. Jak je to možné? Hudba je chráněna autorským právem a jakákoliv reprodukce v rádiu nebo na živých koncertech přináší autorovi tantiémy.

 

Jak mohu získat tantiémy neboli autorský honorář?

Jak mohu tantiémy neboli autorský honorář získat já, který ve škole hrál maximálně na paličky, nikdy nic nesložil a na hudební hvězdu si hrál maximálně ve sprše? Odpověď je jednoduchá. Stačí si od autora za poplatek nakoupit licenci k autorským právům ke konkrétnímu songu nebo k celému albu. Rádia, streamovací služby, živé reprodukce, ti všichni odvádějí ochrannému svazu autorských práv poplatky za možnost legálního přehrávání hudby. Tyto poplatky se v pravidelných intervalech připisuji na účet autora nebo právě majiteli licence. A jelikož si autorská práva dnes můžete jednoduše koupit na Internetu, poplatky se připisují i na váš účet.

 

Alternativní investice do autorských práv

Jste-li investor a hledáte další způsob investice a nový zdroj příjmu, nákup licenčních práv stojí za zvážení. Investujete-li do práv kvalitního interpreta můžete mnoho let pobírat vysokou dividendu s poměrně nízkým rizikem. Přehrávaná hudba není ovlivněná ekonomickou situací ve světě, nereaguje na finanční krize nebo na válečné konflikty. Muzika se bude poslouchat za jakéhokoliv stavu a za jakékoliv nálady. Proto je investice do hudebních práv zajímavou formou diverzifikace portfolia. V porovnání s akciemi jsou hudební licence stabilnější investice. Hudební licence zatím nejsou zcela běžně veřejně obchodované a proto zde nevznikají velké výkyvy v ceně za licenci. Váš zisk se bude odvíjet pouze od počtu přehrání konkrétní skladby nebo alba.

 

Jaké zhodnocení investice mohu očekávat? Až 25 % ročně! Reálně okolo 5-6 procenty.

Zhodnocení závisí na několika faktorech. Hranost na streamovacích platformách nebo v rádiích je nejdůležitější faktor. Ten přímo určuje výši vašeho výdělku. Samozřejmě čím víc přehrávek, tím lépe pro vás. Dalším faktorem je popularita interpreta. Investice do populárního interpreta jehož písničky se intenzivně hrají mnoho let nám zajistí dlouhodobý a slušný zisk. Třetím faktorem je sezónnost. Mnoho songů je hitem jednoho léta a v následující sezoně hranost prudce klesá. Tím klesají i naše zisky. 

 

V následujících článcích si o investicích do autorských práv povíme více. Víte kde a jak koupit autorská práva? Jaká je minimální investice do autorských práv? Jaká je likvidita autorských práv? Jde o nový investiční trend? 

Stále nevíte proč investovat do autorských práv? Přečtěte si článek Proč investovat do autorských práv?

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno