Druhá vlna bitcoinové horečky právě začala. Frekvence publikovaných článků na téma Bitcoin se přímo úměrně stupňuje s rostoucí cenou.  A i já přispěji článkem do mlýna. Na přelomu roku 2020/2021 vystoupala cena za jeden Bitcoin na rekordních 33000 dolarů.

BTCUSD Rates by TradingView

Bitcoin – aktuální cena

Dovolte mi, abych zde vyjádřil svůj názor a osobní pohled na digitální měnu Bitcoin. Bitcoin není potřeba blíže představovat. Každý aspoň rámcově ví, o co jde. Jen ve stručnosti:

  • Bitcoin je digitální měna, která není centrálně řízena žádnou vládou nebo jakoukoliv jinou institucí na světě.
  • Bitcoin díky omezenému počtu nepodléhá inflaci.
  • Měna, která není ničím krytá.
  • Funguje na principu decentralizované sítě Blockchain.

 

Pohled na Bitcoin z trochu jiného úhlu

Sice jsem fanouškem Bitcoinu a dokonce i část Bitcoinu vlastním, ale aktuálně jsem vůči této digitální měně skeptický. Blíže jsem se začal o Bitcoin zajímat v roce 2017. V době, kdy Bitcoin stoupal neskutečným tempem vzhůru, a kdy o Bitcoinu hovořili běžní lidé, kteří dosud neměli s investicemi natož rizikovými spekulacemi zkušenosti. 

3 otázky a odpovědi, které ve mě vyvolávají skeptický názor na Bitcoin.

 

Proč cena Bitcoinu tak výrazně roste a padá?

Má extrémní růst Bitcoinu racionální opodstatnění? Co žene cenu vzhůru? Jaká je férová cena za jeden Bitcoin?  Hodnota Bitcoinu je postavena hlavně na důvěře, na nabídce a poptávce, na spekulacích a naději, že se Bitcoin stane minimálně rovnocenným platidlem k současnému měnovému systému. Bitcoin není krytý zlatem ani jinou komoditou a na rozdíl od továren nic neprodukuje. Tím pádem negeneruje žádný zisk. Nedává smysl, aby něco rostlo takto výrazným tempem a přitom jsme nedostali protihodnotu nebo protislužbu. I taková Tesla, která má nelogický vysokou tržní kapitalizaci, dodává na trh něco viditelného a hmatatelného.

 

Akceptoval bych plat v Bitcoinech?

Chtěl bych dostávat mzdu v Bitcoinech? Upřímně ne. Proč? Kvůli abnormální kolísavosti ceny Bitcoinu. Představa, že za měsíční odvedený výkon v práci dostanu Bitcoin, jehož hodnota může během krátké doby kolísat o desítky ne-li stovky procent je neakceptovatelná. Hypotetický bych si za jeden vydělaný Bitcoin koupil na začátku roku 2020 auto nižší střední třídy, na konci roku 2020 bych si pořídil slušné SUV a v budoucnu, v roce 2021, buď moped nebo naopak luxusní Ferrari. 

 

Má Bitcoin využití v reálné ekonomice nebo jde jen o nástroj pro spekulanty?

Většina zpráv, které čtu o Bitcoinu se týká její hodnoty. Články typu “Bitcoin vyrovnal historická maxima, Bitcoin překonal historická maxima, apod.” nic neříkají o zavádění měny do běžné praxe. Za poslední tři roky se toho moc nezměnilo. Nevidím žádné masivní rozšíření platidla. Jen hrstka prodejců nabízí platbu Bitcoinem. Sice se najdou nadnárodní firmy, které akceptují platbu v Bitcoinech, ale v jakém rozsahu? Příkladem je Microsoft, Burger King, KFC, AT&T. Při bližším prozkoumání však zjistíme, že např. Microsoft akceptuje Bitcoin pouze na xBox Store. XBox Store netvoří jádro byznysu Microsoftu, proto si zde nasazení platby Bitcoinem mohou dovolit. Nedokážu si však představit, že bychom Bitcoinem platili za jejich cloudová řešení. Na to by asi Microsoft aktuálně nepřistoupil. Bitcoin akceptuje i největší open-source encyklopedie Wikipedia. V tomto případě jde o zasílání sponzorských darů, kde je jakákoliv forma převodu odměny vítána. Jsme obklopeni falešným pocitem, že Bitcoin vplouvá nezadržitelně do běžného života. Dokonce již několik společností zrušilo nebo pozastavilo platbu Bitcoinem. Jako příklad lze uvést Expedii. Osobně mi nedává smysl přijímat platby v Bitcoinech při takto obrovských cenových výkyvech.  Žádná dobře fungující firma nemůže přijímat a hlavně dlouhodobě držet Bitcoiny na účtech.

 

Aktuálně je využití v reálné ekonomice zanedbatelné a bude zanedbatelné do doby, než se cena Bitcoinu stabilizuje. 

Otázkou je, zda se cena někdy stabilizuje. Většina držitelů Bitcoinu nemá zájem o stabilizaci. Tito držitelé spekulují na růst a možnost jednoduchého a rychlého zbohatnutí.

 

Pro ty, kteří vidí Bitcoin jako investici nebo chtějí s Bitcoinem obchodovat, jsme připravili Bitcoin Dashboard, kde je k nalezení vše podstatné pro orientaci v kryptoměnovém světě. 

 

Bitcoin kurz, Bitcoin graf, Bitcoin kalkulačka, obchodní platforma pro obchodování Bitcoinu. Vše přehledně na jednom místě na Bitcoin Dashboard 

Zobrazit Bitcoin Dashboard

Předchozí článekJak investovat do zlata v době koronakrize?
Další článekBitcoin – je to bublina nebo investiční příležitost? Tento graf Vám napoví

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno