U standardní investice do akcií lze ztratit maximálně 100 procent investovaného kapitálu, ale na druhou stranu lze zhodnotit kapitál o stovky procent. Toto základní pravidlo nám přináší mnoho možností práce s rizikem. Na rozdíl od hazardu a kurzového sázení, kdy přesně víme, jaká bude případná odměna na vsazenou událost, u akcií si řídíme profit, ztrátu, dobu investice sami. 

Pokud tedy zkombinujeme statistiku, pravděpodobnost, analýzu a money management dohromady, statistická výhoda bude na naší straně.

 

Jaká je šance, že z deseti náhodně vybraných akcií vyberu jednu, která vyroste o stovky procent?

Do výpočtu pravděpodobnosti bych se zde nerad pouštěl. Raději si vypůjčím příklad ze světa investic do startupů. Před nějakou dobou jsem poslouchal rozhovor s venture kapitál investorem, který poodhalil svůj investiční model. Asi je známo, že investice do startupů je velice riskantní záležitost, kde vysoká míra rizika musí být kompenzována vysokou ziskovostí. Z tohoto důvodu každý venture kapitál fond riziko diverzifikuje. Tyto fondy, vždy investují do několika startupů. Většina investic bude ztrátová. Naopak alespoň jeden zainvestovaný startup bude vysoce ziskový. Tento startup pokryje ztráty z neúspěšných investic a navíc přinese stále slušný celkový zisk. Toto je jedna z možných strategií, které je využívaná ve startupovém světě.

 

Jak se investuje do startupů?

Nechť máme investiční kapitál o velikosti deseti jednotek. Vyberu si deset startupových firem a do každé z nich vložím desetinu kapitálu. Vlastním tedy deset firem, u kterých lze statisticky očekávat následující:

3 firmy pravděpodobně zkrachují – zde bohužel venture kapitálové fondy odepisují veškerou investici

3 firmy zůstanou na nule – zde se náklady a tržby vykompenzují. Firma negeneruje zisk a investoři firmu opouštějí a soustředí se na nové příležitosti.

3 firmy se dostanou malého zisku – firma je sice zisková, ale zaostává za očekáváním. Venture investoři opět opouští příležitost a zaměřují se na nové byznysy s vysokým potenciálem.

1 firma raketově vyletí vzhůru – na tuto firmu venture investoři čekali. Firma, která díky kombinaci několika příznivých faktorů dokázala mnohonásobně vyrůst.

Tento model 3-3-3-1, který jsem zaslechl ve zmiňovaném rozhovoru, přináší jeden základní poznatek. Je zachována šance na vysoké zhodnocení a přitom díky diverzifikaci se snižuje riziko ztráty kapitálu. Otázka zní:

 

Lze tento startupový investiční model využít u investic do akcií?

Těžko lze předpokládat, že tento model uplatníme u hodnotových či dividendových akcií nebo obecně u firem s vysokou tržní kapitalizací. U těchto firem (akcií) nelze očekávat, že se zhodnotí o stovky procent za jeden rok. Na druhou stranu je zde i malá pravděpodobnost bankrotu. 

Tento model by mělo být  možné využít u akcií s nízkou tržní kapitalizací neboli firem, kterým se říká penny akcie. Penny akcie a startupy toho mají mnoho společného. 

  • jsou vysoce rizikové
  • je zde vysoká pravděpodobnost bankrotu
  • musí se prosadit ve vysoce konkurenčním prostředí

 

Zajímalo mě, zda by bylo možné tento model využít u náhodného výběru 10 penny akcií a realizovat přitom nadstandardní zisk s minimálním rizikem. Zde je má analýza a výsledky.

 

Jak jsem testoval?

Akcie jsem vybral náhodně jednoduchým hledáním na Internetu. Do testu jsem zahrnul všechny akcie, které měly na počátku roku 2019 cenu pod 15 dolary za jeden kus. Celkový vzorek obsahoval 40 akcií. Zajímalo mě zhodnocení p.a. za rok 2019. To znamená teoreticky jsem vstoupil do všech investičních pozic na začátku roku 2019 a vystoupil na konci roku 2019.

 

Výsledky. Lze startupový investiční model využít pro výběr akcií s malou tržní kapitalizací?

Z výsledků vyplývá, že investiční model, který se údajně využívá u investic do startupů nelze spolehlivě praktikovat pro výběr akcií s nízkou tržní kapitalizací.

Ze vzorku 40-ti náhodně vybraných akcií nebyla žádná akcie, která by v roce 2019 vyrostla o více než 200 procent. Naopak, žádná z akcií neztratila celou svou hodnotu. Největší propad byl mínus 80 procent. Celkově 25 akcií zakončilo rok v zisku. Nejvíce akcií se pohybovalo v ročním zhodnocení mezi -25 a 25 procenty. 6 akcií ze 40 mělo roční zhodnocení vyšší než 100 procent.

Celkový zisk, za předpokladu, že každou firmu bychom nakoupili za 1/40 kapitálu, byl 8 procent.

poznámka: přehled všech testovaných akcií včetně ročního zhodnocení za rok 2019 je na konci článku

 

Moje závěry analýzy

1U penny akcií nevidím tak vysoký rozptyl jako u investic do startupů. U startupů je větší riziko bankrotu, stejně tak je větší šance na obrovské zhodnocení. U penny akcií sice žádná firma nezkrachovala, ale taky žádná nevytvořila zisk ve vyšších stovkách procent.

 

2Venture investoři vystupují z pozice většinou po více než jednom roce. V analýze penny akcií jsem si stanovil dobu držení pouze na jeden rok. Pro lepší úspěšnost a zhodnocení je vhodné akcie držet déle, viz dohledatelná Nvidia nebo AMD.

 

3Akcie byly vybrány čistě náhodně. Věřím, že úspěšnost by se významně zvýšila, pokud by u akcií byla provedena alespoň základní analýza. Například podle těchto devíti rad. Jak najít firmu, která vyroste o 1000 procent? 9 společných rysů, které Vás nasměrují k další úspěšné investici

 

4Všechny akcie byly zakoupeny na začátku roku 2019 a na konci roku 2019 prodány. V případě využití money managementu, kde bychom si hráli s časováním vstupů a výstupů, by byl výsledek pravděpodobně lepší.

 

5Celkové zhodnocení u těchto 40 akcií bylo 8 procent, což odpovídá průměrnému ročnímu zhodnocení indexu SP500. Z toho plyne, že tato modelová situace nepřekoná výkonnost trhu a proto je mnohem bezpečnější investovat do celého trhu například pomocí ETF SPY.

 

6Jsem si vědom, že vzorek 40 firem nemusí mít vysokou vypovídající hodnotu. Nicméně i tak, z tohoto testu vzešly tyto dva důležité poznatky: 

 

diverzifikací nikdy nic nezkazíte

bez hlubší analýzy nikdy nepřekonáte výkonnost trhu 

 


příloha: Přehled akcií, které byly zahrnuty v analýze

 

Předchozí článekJak najít firmu, která vyroste o 1000 procent? 9 společných rysů, které Vás nasměrují k další úspěšné investici.
Další článekMůžou informace z Twitteru zlepšit naše obchodní výsledky? Proč použít Twitter pro analýzu akcií?

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno