Rok 2020 byl v mnoha ohledech výjimečný a přelomový.  Koronavirus ve světě napáchal mnoho škod a utrpení, ale zdá se, že změnil i chápání akciového trhu. Korona krize nám vnukla představu, že se na burze dají jednoduše vydělat obrovské peníze. A nejen to. Pohádkové peníze mohou vydělat i drobní amatérští obchodníci, kteří mají nulové zkušenosti.

 

Akcie vyrostla o 666 procent i když byla před bankrotem

Na začátku června 2020 vyrostla firma Hertz Global Holding o 666 % za pouhé 4 obchodní dny! Ano, takové zázraky se na akciové burze občas dějí. Co je na tomto příkladu enormního růstu zvláštní, že tato firma byla v tomto období jen kousek od bankrotu. Firma působí v segmentu půjčování vozidel a své pobočky má po celém světě. Mnoho půjčoven se nachází na letištích nebo na autobusových a vlakových uzlech. Jak jistě víte, rok 2020 byl ve znamení snížení leteckých spojů. To znamená, že byly postiženy i všechny návazné služby včetně půjčoven aut na letištích. Jak je možné, že akcie z 0,81 $ vyrostly na 6,20 $? 

 

Následující řádky se Vám pokusí objasnit nový fenomén obchodování

 

Chytré peníze, hloupé peníze a nově i extra hloupé peníze

Kapitál alokovaný na akciové burze můžeme rozdělit do dvou skupin na tzv. chytré peníze a hloupé peníze. S tzv. chytrými penězi hospodaří velké instituce, banky, investiční společnosti, akciové fondy, apod, které mají dokonalý přehled a informace o dění na burze. Na druhé straně jsou drobní obchodníci, kteří na trh přinášení tzv. hloupé peníze. Do této kategorie patřím já a řada dalších, kteří obchodují s podstatně menším kapitálem. I přes veškerou snahu vzdělávat se a pochopit trh budeme vždy tahat za kratší konec. Peníze se s velkou pravděpodobností budou přelévat od nás k velkým hráčům. Bohužel, zde neplatí parafrázované robinhoodovské pravidlo, že trh bohatým bere a chudým dává. Nicméně, i přesto zkušený drobný obchodník a investor může s trhem úspěšně bojovat a velmi slušně na něm profitovat. 

Rok 2020 však na burzu dostal i tzv. extra hloupé peníze. To jsou peníze, které na trh vložili absolutně nezkušení obchodníci. Většina z nich neměla žádné předchozí zkušenosti s burzou. Paradoxem je, že se této skupině v roce 2020 extrémně dařilo a mnoho z nich na burze vydělalo velké peníze. V podstatě, na co sáhnuli to se proměnilo ve zlato. To samozřejmě těmto obchodníkům vlilo optimismus do žil a představu jednoduchého zbohatnutí. 

 

Odkud se rekrutovali drobní obchodníci s nulovými zkušenostmi?

Jaká skupina přinesla extra hloupé peníze na trh? Vládní opatření kvůli šířícímu se koronaviru na začátku března 2020 omezily náš běžný život. Uzavření sportovních událostí po celém světě způsobilo, že určitá část obyvatel přišla o svou zábavu. Se sportem je úzce spojeno i sportovní sázení. Není-li sportovní událost, není možnost vsadit si. Sázkaři ze dne na den ztratili možnost tipovat výsledky. Tato skupina musela najít způsob jak kompenzovat tuto ztrátu a vcelku logickou cestou je tipovat pohyby cen na akciové burze. Pandemie koronaviru přinesla zvýšený zájem o investování a řada nových obchodníků a investorů vzešla právě z řad sportovních sázkařů. Tato skupina z principu ráda riskuje a tak začala hledat alternativu v akciích, respektive v neznámých akciích s nízkou tržní kapitalizací, tzv. penny stocks.

 

Jednoduchý přístup k obchodování na burze přilákal řadu nezkušených obchodníků

Někteří z Vás si ještě pamatuji dobu, kdy se příkaz k nákupu akcií podával u brokera přes telefon. Dnešní doba vše zjednodušila a urychlila. Dnes stačí jedno kliknutí v mobilní aplikaci a rázem jste akcionářem. Navíc dříve vysoké poplatky za nákup a prodej akcií jsou dnes na nepoměrně nižších hodnotách. Někteří brokeři dokonce nabízejí nulové poplatky za nákup/prodej. To vše otevřelo bránu novým nezkušeným obchodníkům.

Nakoupit akcie přes platformy jako je RobinHood nebo Revolut je mnohdy mnohem snazší, než koupit rohlíky v obchodě.

 

Jak udělal rok 2020 z nezkušených obchodníků boháče?

Většina těchto obchodníku začala nakupovat své první akcie v průběhu března 2020, tedy v době, kdy akcie zaznamenaly rekordní výprodeje. Celý americký trh se propadl o více jak 20 % a některé konkrétní tituly ještě mnohem více. Namátkou Exxon Mobile -45 %, Alcoa -68 %, Boeing -72 % za jeden měsíc. Právě v této době začala podstatná část obchodníků poprvé obchodovat na burze. S odstupem času lze říct, že dokonale načasovali vstup a nakoupili akcie s výraznou slevou. Od začátku dubna 2020 začaly akcie silně posilovat. Index S&P500 za necelý rok (k únoru 2021) připsal 66 %. Konkrétní akcie jako Nio a Plug Power si připsaly 2050 % a 1800 %

 

Falešná představa rychlého a jednoduchého zbohatnutí

Co si bude myslet nováček, který hned v první sezoně vydělá na Tesle stovky procent? Na krachující firmě Hertz Global přes 600 %? A přes celosvětový pokles ekonomiky i tak vydělá na indexu S&P500 desítky procent?

Řada nováčku má pocit, že vydělat desítky, stovky, tisíce procent je zcela normální.

Tato falešná představa přináší jedno velké negativum. Pocit, že takový profit se dá opakovat neustále. Nicméně tito amatérští obchodníci bez zkušeností si neuvědomují několik podstatných věcí:

  1. Vstoupili na burzu za výjimečného a unikátního stavu
  2. nakupovali velice rizikové akcie, viz. Hertz Holding
  3. brali burzu jako tipovací soutěž
  4. nechali se strhnout davem a uměle vytvořeným zájmem, který byl podporován na sociálních platformách a velkých diskuzních fórech
  5. nakupovali akcie na platformách RobinHood apod., které umožňují jednoduchý přístup k burze

 

Kde bere většina drobných obchodníků investiční tipy? Podívejte se sociální si Reddit.com a skupinu Wallstreetbets. Díky velkému množství uživatelů dokáže tato skupina ovlivnit chování trhu. Viz. akcie GameStop a prudký růst.

 

Jak to všechno dopadne?

Většina těchto nezkušených obchodníků ve výsledku o vše přijde. Tito obchodníci nabažení falešnou představou jednoduchých a hlavně pravidelných zisků začnou podstatně více riskovat. Z amatérského obchodování se stane gamblerství a velmi rychle vymažou celý svůj účet.

 

Jak neztratit svůj kapitál na obchodním účtu a jak ho zhodnotit?

Důležité je si uvědomit,

  •  že akciový index opravdu neroste každý rok o desítky procent jako v roce 2020 (duben až prosinec). 
  • že průměrné roční zhodnocení amerického indexu SP500 je historicky okolo 9 procent.
  •  že ani zkušený Waren Buffet nedokáže pravidelně zhodnocovat portfolio o desítky procent ročně.

 

Obchodování s akciemi není sportka nebo jiná tipovací soutěž. Cena akcií je dána nabídkou a poptávkou a reaguje na řadu faktorů. Zde patří racionální důvody jako je zveřejnění hospodářských výsledků, oznámení nového produktu či služby, vstup strategického investora, apod. Mezi iracionální důvody patří spekulace velkých institucí nebo fiktivní vytvoření zájmu. V poslední době jsou silným manipulátorem trhu zejména sociální média či velká investiční fóra, která nabízejí drobným obchodníkům ne zcela korektní investiční tipy. 

Tak jako tak, souhlasím, že je příjemné investovat do akcie, které udělá stovky procent za rok. Ale i zde platí pravidlo diverzifikace, kdy určité procento investičního kapitálu je zainvestováno do stabilnějších akcií a část kapitálu do spekulativnějších akcií.

 

Závěrem:

Tento článek jsem sepsal proto, protože se kolem mě množí rádoby zkušení investoři, kteří v v poslední době vydělali velké peníze investováním. Po podrobnější debatě jsem však zjistil, že tito mí kamarádi a známí mají zainvestováno ve velice rizikových aktivech jako jsou penny akcie, kryptoměny apod. Vůbec si neuvědomují souvislost mezi ziskem a rizikem. Na otázku, co když ti to spadne, odpoví počkám až to zase vyroste. Nemyslím si, že takový přístup je správný a proto zde na investmania.cz se pokusíme investiční pojmy a přístupy dále objasňovat. 

Protože riziko se snižuje s rostoucími znalostmi.

 

 


Přihlaste se k odběru newsletteru
Investiční příležitosti, novinky, analýzy, tipy, alternativní investice Vám rádi zašleme na vaši emailovou adresu.
Stačí pouze zadat email.


Předchozí článekBitcoin – je to bublina nebo investiční příležitost? Tento graf Vám napoví
Další článekJak najít firmu, která vyroste o 1000 procent? 9 společných rysů, které Vás nasměrují k další úspěšné investici.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno