Odhadnout vývoj ceny Bitcoinu je věštění z křišťálové koule. S nadsázkou by se dalo říct, že budoucí cena Bitcoinu je někde mezi nulou a nekonečnem. Na jedné straně zde máme skupinu analytiků, která tvrdí, že Bitcoin není zdaleka na vrcholu a bude ještě citelně posilovat. Na straně druhé jsou zde analytici, kteří Bitcoinu předpovídají prudký pád a zánik.

V těchto dnech letí cena Bitcoinu výrazně nahoru. 10. ledna 2021 je kurz Bitcoinu na necelých 40 000 $, což je zaokrouhleně o 100 % více, než v době poslední bitcoinové horečky na přelomu let 2017/2018. 

Logická otázka zní, Na jak velké bublině se aktuálně nacházíme? Je už bitcoinová horečka natolik veliká, že stačí vzít pomyslný špendlík?

 

Jak poznat, že se blíží splasknutí bubliny?

Říká se, že rozpoznat finanční bublinu lze až zpětně. V době euforie přehlížíme řadu náznaků, které nás o iracionálním chování informují. Nemusíme být vystudovaní analytici pracující v prestižních bankách a nemusíme platit za drahá data od Bloombergu, abychom dokázali odhadnout blížící se pád. Stačí, když budeme naslouchat okolí.

Před splasknutím poslední bitcoinové bubliny na začátku roku 2018 se na nás valil Bitcoin ze všech stran. Hlavním tématem diskuzí byl Bitcoin. Bitcoin na Internetu, Bitcoin v Televizních novinách na Nově, Bitcoin v hospodě, Bitcoin u kadeřníka, dokonce i Bitcoin na vánočních večírcích. Tehdy cenu Bitcoinu vyhnala nahoru početná skupina “investorů”  z řad obyčejných lidí, která zběsile nakupovala za jakoukoliv cenu.

 

Máme zde další Bitcoinovou horečku? Jednoduchý nástroj jak objektivně posoudit chování ve společnosti.

Dosahuje aktuální zájem stejné intenzity jako na přelomu let 2017/2018? Existuje způsob, jak porovnat míru zájmu o Bitcoin dnes a v minulosti? Řešení je jednoduché a úplně zdarma. Jde o nástroj Google Trends, který analyzuje popularitu vyhledávacích dotazů. Primárně je tento nástroj určen pro marketing, kterým lze analyzovat klíčová slova a podle obliby nasazovat účinné reklamní kampaně.

Nicméně nástroj Google Trends výborně poslouží i pro určení trendů na trzích. Jinak řečeno, jde o veřejné mínění s obrovským vzorkem, které dokáže mnohé napovědět.

Ale teď už konečně k věci.

zdroj: Google Trends

Tento graf představuje relativní míru zájmu výrazu Bitcoin ve vyhledávání Google. Na 5-letém intervalu je jasně vidět zvýšený počet vyhledávání slova Bitcoin na konci roku 2017. Tedy v době, kdy vrcholila poslední Bitcoinová horečka. Mnoho investorů začalo nelogicky nakupovat právě v této době, kdy se Bitcoin dostal do povědomí široké veřejnosti. Při porovnání počtu vyhledávání a ceny Bitcoinu lze zpozorovat jasnou korelaci a důkaz, že cena byla vyhnána davem.

 

zdroj: Finance.Yahoo.com

 

Lze podle počtu vyhledání výrazu Bitcoin predikovat, jak se bude Bitcoin vyvíjet v blízké budoucnosti?

Po splasknutí bubliny na začátku roku 2018 klesl zájem o Bitcoin na minimum. Malý zájem široké veřejnosti trval až do závěru roku 2020. Přitom Bitcoin nenápadně rostl z 8000 $ (začátek roku 2020) na cca 25 000 $ (konec roku 2020). Nicméně od posledního týdne roku 2020 lze z grafu Google Trends jasné vypozorovat stoupající počet vyhledávání výrazu Bitcoin a tím jasně zvyšující se zájem široké veřejnosti.

Avšak tento zájem zatím zdaleka nedosahuje hodnot z přelomu let 2017/2018. 

 

Co z toho tedy vyplývá?

Lze předpokládat, že zájem široké veřejnosti bude nadále stoupat. Tím dojde k dalšímu přílivu kapitálu od drobných investorů, což bude mít za následek růst ceny

Dva možné scénáře:

  1. Cena nadále poroste přímo úměrně se zájmem široké veřejnosti a tím se bude opět nafukovat bublina, která splaskne. 
  2. Zájem široké veřejnosti o Bitcoin se nebude rapidně zvyšovat a i přesto cena poroste. Veškeré obchodování bude přenecháno velkým hráčům a znalým obchodníkům, kteří dokáží férovou cenu lépe definovat.

Pokud by se Bitcoin vyvíjel podle druhého scénáře, tak si dokáži představit, že by cena mohla vystoupat na 140 000 $, jak tvrdí analytici z JP Morgan. Nicméně nejde si nevšimnout, že maximální cena u poslední bitcoinové horečky v porovnání s aktuální cenou vypadá jako trpaslík. K nějaké korekci musí zákonitě dojít. Pro komplexnější rozbor doporučuji použít navíc alespoň technickou analýzu. Čím více informací, tím jednodušší rozhodování.

 

Mnoho důležitých informací najdete na našem Bitcoin Dashboardu. Rychle a přehledně zde najdete aktuální kurz Bitcoinů a dalších populárních altcoinů. Dále odkazy na významné zahraniční weby, které se věnují analýzám Bitcoinu a kalkulačku pro převod Bitcoinu na dolary. A v neposlední řadě nechybí ani odkaz na zmiňovaný Google Trends.

Otevřít Bitcoin Dashboard

 

 

Google Trends – Big data, která dokáží o trhu mnoho napovědět

Google Trends jsem použil například u analýzy firmy GoPro. Jde o firmu, která má v portfoliu pouze jeden primární produkt. Po zadání výrazu “action camera” lze vypozorovat jasně klesající zájem o tento druh kamer. Tento trend je v rozporu s vývojem ceny na burze. Tím pádem, tato akcie pro mě není zajímavá pro dlouhodobou investici. Více o možnostech, jak obchodovat pomocí Google Trends již brzy na Investmania.cz.

Google Trends nám dokáže hodně napovědět o náladě na trhu. Existuji studie, které popisují, jak podle tohoto nástroje obchodovat. Osobně beru výsledky z Google Trends jako doplněk ke komplexní analýze akcií nebo celého trhu. 

Dle mého názoru je Google Trends silný hlavně u firem nebo trhů, které nabízejí pouze jeden produkt nebo službu. Důležité je zvolit si správné klíčové slovo. Pro analýzu Bitcoinu je to výraz “Bitcoin” nebo ještě lépe výraz “Bitcoin buy”.

 

Závěrem:

Vezměte prosím na vědomí, že v žádném případě nejde o investiční doporučení. Jde pouze o můj osobní názor. Chtěl jsem zde nastínit, jakým způsobem analyzuji různá aktiva. Naopak jsem vůči Bitcoinu docela skeptický. Více o mém pohledu na Bitcoin v článku Bitcoin – koupit nebo prodat? Proč Bitcoin roste.

Předchozí článekBitcoin – koupit nebo prodat? Proč Bitcoin roste?
Další článekNesnesitelná lehkost obchodování aneb jak rychle a jednoduše vydělat obrovské peníze na burze

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno