Investičních strategií jak investovat do zlata existuje velké množství. Nelze určit, která strategie je výhodnější, lepší nebo výnosnější. Investiční strategie je dána naším investiční profilem. Někdo snese více rizika, jiný preferuje klidné spaní. Předpokládejme, že jste drobný investor, který se rozhodl část svého kapitálu ukládat relativně bezpečně do zlata a chránit své finance před inflací. Strategie, kterou zde uvedu je pro každého. Nezáleží jestli jste zkušený investor nebo nováček.
Zlaté spoření
Na internetu naleznete různé spořící portály, které vám nabízejí tzv. zlaté spoření. Pravidelně posíláte vámi zvolenou finanční částku na účet spořícího portálu a ten vám za naspořené peníze nakoupí fyzické zlato, které si následně můžete nechat zaslat domů. V principu je to strategie správná a o ní chci dále mluvit. Ale vyplatí se spořit na těchto spořících portálech? Mezi nevýhody za mě patří jednoznačně:
- vstupní poplatky
- provize obchodníkovi
- vyšší cena za jednotku zlata
- zlato nemáte u sebe doma
Mít zlato doma nebo u obchodníka?
Obchodníci argumentují správně, že u nich je zlato v bezpečí. Ale není podstatou fyzického zlata mít ho pod svou kontrolou? Neříkám, že zlato máte mít uloženo doma pod peřinou, ale na takovém místě, kde je v bezpečí a kde vám ho nikdo jiný nesebere. Kus zlata potřebujete mít v ruce v případě, že bude nejhůře. Obchodník může zkrachovat, firmu vytunelovat, ukrást a vy nebudete mít ani peníze ani zlato. Hypotetický, se může naše země dostat do obrovských problému a zlato zabavit. V takovém okamžiku je na místě mít zlato doma. Navíc je zlato jedno z mála aktiv, o kterém nemusí nikdo vědět, ani čeští úředníci.
Jak tedy investovat bezpečně do zlata a zbytečně neprodělat?
Hned na začátek upřesním, že o investování úplně nejde. Jde spíše o formu spoření. Tedy nelze očekávat nadprůměrný výnos. Naopak riziko ztráty je výrazně nižší.
Strategie spočívá v postupném přikupování zlata a průměrování ceny. Nemusíte být odborník, nemusíte pravidelně sledovat ceny zlata, technickou analýzu, fundamenty apod, abyste správně odhadli správný čas pro nákup. Touto strategií jednou nakoupíte vysoko, podruhé nízko, ale když bude takto nakupovat v dostatečně dlouhém časovém období, tak průměrná nákupní cena zlata bude s velkou pravděpodobností nižší aktuální cena. Asi vidíte, že jsem neobjevil znovu kolo. Tato metoda se používá i u ostatních tříd aktiv jako jsou akcie apod. Jak jsem psal výše, tuto metodu nabízí řada spořících portálů, ale díky poplatkům a vysokým cenám váš výnos nebude takový jako by byl v případě, že si takto budete spořit sám.
Osobní zlaté spoření. Jak si naspořit na jednu unci zlata se všemi výhodami.
Řekněme, že byste rádi vlastnili 1 unci investičního zlata. Máte několik možností jak toho dosáhnout. První možnost. Doma máte hotovost na nákup jedné celé unce. Zajdete do obchodu a unci zlata si koupíte. Nevýhoda je, že nikdo ani vy neznáte budoucnost. Jaká bude cena zlata zítra? Co když bude nižší? Co když se propadne o několik procent? V takovém případě se budete bít do hlavy, že jste měli počkat. Ale kdy je ten správný čas pro nákup? To nikdo neví. Proto se pro nákup 1oz zlata nabízí druhá možnost. Nakupovat zlato po menších gramážích do té doby, než dosáhnete v součtu jedné unce. Výhoda je, že vám je jedno kolik zlato v den nákupu stojí, protože ve výsledku bude důležitá průměrná cena za časové období. Jistě namítnete, že nákup menších gramáží má vyšší premium, čímž se spoření prodraží. Ano to je pravda. Otázka je, jaká je ideální gramáž pro strategii postupného přikupování.
Jak získat jednu unci zlata postupným přikupováním nižších gramáží?
Na začátku si musíte sami odpovědět na na tyto otázky:
Kolik jsem schopen měsíčně odkládat peněz na nákup zlata?
-
- Budete si fixně odkládat pevnou částku nebo veškeré přebytečné finance vložíte do zlata? Bude to 500 Kč měsíčně, 1000? víc?
V jakých časových intervalech budu zlato nakupovat?
-
- Budete nakupovat pravidelně jednou za půl roku, měsíc, rok? Nebo kdykoliv, kdy uznáte že je vhodný čas k nákupu?
Jakou gramáž budu nakupovat?
-
- Bude to 1g, 2g, 5g, 10g zlata?
Jakou značku zlata budu nakupovat?
- Půjde vždy o certifikované zlato? Bude to vždy slitek nebo to může být i mince?
Jak dlouho hodlám spořit?
- Budu spořit do doby než naspořím 1 unci zlata nebo budu spořit dále?
Příklad:
Pro názornost si uveďme příklad. Předpokládejme, že jste drobný investor nebo kdokoliv kdo se chce chránit své finance před inflací zlatem.
- Měsíčně si můžete odkládat 1000 Kč.
- chcete dosáhnout získání 1 unce.
- pravidelný nákup zhruba jednou za půl roku
Při takto nastavených parametrech (a za současných cen k listopadu 2021) dokážete jednou za půl roku koupit zlatý slitek o hmotnosti 5g cca 6500 Kč (současná cena k listopadu 2021). Teoreticky, pokud by zlato zůstalo na stejné ceně, tak touto metodou získáte jednu unci, resp. 30g (6 x 5g) za tři roky. Nicméně s jistotou se dá říct, že cena bude každý půlrok jiná. Výhodou postupného přikupovaní zlatých slitku je, že se nemusíte bát, že jednu celou unci nakoupíte ve špatnou dobu. Nevýhodou naopak je, že u nižších gramáží platíte vyšší premium. Absolutní extrém je premium za 1g zlata. Zde se může pohybovat i přes 20%. Nicméně, v tomto příkladu nakupuje 5g zlata s premiem cca 8%. Pokud byste koupili jednu celou jednu unci zlata, tak premium se pohybuje okolo 5 % (může samozřejmě kolísat). Rozdíl v prémiích mezi 1oz a 5g je 3%, což si myslím, že za možnost rozložit riziko v čase stojí. Více o velikosti premia v závislosti na hmotnosti najdete v článku Jaký si koupit investiční zlatý slitek? 1g, 1oz nebo 1kg? Co se vyplatí a co méně.
Navíc další nespornou výhodou je, že nedržíte hodnotu v jednom kusu zlata, ale v několika slitcích. Kdykoliv můžete část slitků v případě nutnosti prodat.
Proč je osobní zlaté spoření lepší než zlaté spoření na portálech?
Zlaté slitky při dnešní nabídce obchodníků nakoupíte vždy za lepší ceny. Neplatíte nesmyslné provize spořícímu portálu. A hlavně zlato máte pod svou kontrolou, nikoliv někde u obchodníka.
Závěrem
I když je tímto typem spoření značně eliminovat riziko ztráty, tak pořád jde o druh investice, kde může dojít k poklesům. Nicméně podívejte se sami na graf na jakých hodnotách byste za poslední tři roky nakupovali zlato. Například zde v našem Dashboardu o zlatě.