Vesmírná turistika, virtuální měny, 5G sítě, fintech, umělá inteligence jsou oblasti, které nepochybně čeká v následujících letech významný růst. Existuje odvětví, trh, inovace, která má ještě větší potenciál růstu? Které odvětví převálcuje v následující dekádě všechny ostatní trendy? Nebudu Vás napínat, protože to jistě tušíte. Jde o elektromobilitu. Průkopníci na poli s elektromobily v čele s firmou Tesla udělali v minulých letech obrovský kus práce a otevřeli téměř neomezené možnosti v tomto relativně mladém oboru.

 

Nastupovat! Vlak je připraven k odjezdu.

Investoři neradi nasedají do rozjetého vlaku. Největší výnosy investoři získávají, když vlak ještě stojí a teprve se chystá na dlouhou cestu. Sice trh s elektrickými vozy je zde již 10 let a mohlo by se zdát, že nám vlak zase ujel, ale opak je pravdou. Pravá jízda nás čeká v následující dekádě.

 

6 důvodů proč trh s elektrickými vozy v následující dekádě výrazně poroste

1.Tesla – Automobilka a technologická společnost Tesla odvedla v minulých letech skvělou práci v propagaci elektrických vozidel. Luxusní vozy, skvělý marketing, vize, love brand, pocit výjimečnosti, zelená energie, alternativa za spalovací motory.  To vše vedlo k tomu, že se elektrické vozy dostaly do povědomí veřejnosti. Tesla vytvořila skvělý základ pro nový trh.

 

2. Technologický rozvoj – Z technologického hlediska byl největší problém přímo ve zdroji elektrické energie, v bateriích. Baterie byly drahé, neměly dostatečný výkon a dlouho se nabíjely. To vše se změnilo. Cena baterií klesla za posledních 10 let o 85%. Zvýšil se i výkon baterií a tím i dojezd na jedno nabití. Nicméně, vyvíjí se nové typy baterií. Aktuálně používané lithium-iontové baterie budou během deseti let nahrazeny novými ještě efektivnějšími bateriemi. Doba nabíjení se sníží na přijatelnou mez. Mezi adepty na nový typ baterii patří Solid – State Lithium-Metal baterie, které vyvíjí společnost QuantumScape. Tyto baterie zatím vykazují skvělé výsledky. Při zachování stejné kapacity má baterie menší rozměry a hlavně doba nabíjení je okolo 15 minut. 

 

3. Čína – Ač se na první pohled může zdát, že lídrem na poli elektrických automobilů je USA, není tomu tak. Elektrovelmocí je Čína. Čínský trh je obrovský. V Číně vzniká mnoho nových startupů a firem na výrobu elektrických vozidel. Jen jeden příklad za všechny, Nio Limited. Automobilka NIO je přezdívaná Teslou východu a za rok 2020 akcie firmy vyrostly o 1000%. Čína je velmocí i v tzv. mikromobilitě. Mikromobilita je sektor do kterého spadají všechny e-skútry, e-mopedy, elektrokoloběžby a elektrokola. Čína jako u všech produktů dokáže snížit výrobní náklady. A co je důležité, čím dál méně na úkor kvality. Elektrické automobily se stávají dostupné běžným lidem, což vede ještě k většímu zájmu o tyto vozy.

 

4. Infrastruktura a dobíjecí stanice – síť dobíjecích stanic neustále roste. Nárůst dobíjecích stanic mezi lety 2018-2019 byl více než 60%.  S rostoucí síti může růst i prodej elektrovozů. Zejména na východním pobřeží USA a v Číně bude síť brzy dostatečná natolik, aby řidiči mohli dobít kdykoliv své auto a pokračovat bez stresu a komplikací v jízdě. 

 

5. Konkurence – Nové technologické firmy i stávající automobilky registrují význam a velikost nového trhu. Kdo zaspí nastupující trend, ten se bude za pár let jen těžce prosazovat. Proto všechny zavedené značky jako Volkswagen, Renault, Toyota a dokonce i Škoda přicházejí na trh s novými elektrickými vozy. Nabídka vozů se začíná zvyšovat a do roku 2022 bude na trhu přes 500 modelů elektrických aut.

 

6. Politika států a měst – snížit emise, zlepšit životní prostředí, zastavit globální oteplování, to jsou témata, která stále častěji rezonují napříč všemi vyspělými státy světa. Protože mezi největší znečišťovatele životního prostředí patří automobily se spalovacími motory, veškeré alternativní zdroje energie začínají mít obrovskou politickou podporu. Města začínají vytvářet zóny s nízkými nebo nulovými emisemi, kde se v budoucnu běžná auta se spalovacími motory nedostanou. Města stále více zajímá elektrifikace městské dopravy. Počet elektrobusů bude v příštích letech jistě stoupat. Obecně zelená politika EU a dalších velmocí světa potvrzuje nový trend. Nově zvolený americký prezident se netají prosazováním zelené energie a do budoucna můžeme očekávat řadu stimulačních balíčku. 

 

Jaký je výhled pro elektrické automobily?

Wikipedie: „Já vím všechno!“
Google: „Já najdu všechno!“
Facebook: „Já znám všechny!“
Internet: „Beze mě jste v prdeli!“
Elektřina: „Tak se uklidníme, jo?!“

Trh s elektrickými automobily je stále malý, ale rychle roste. Do roku 2050 bude polovina všech prodaných aut jezdit na elektrický pohon. 

Elektromobilita je na začátku velkého růstu. Důvody výše potvrzují, že investice do trhu bude mít velkou šanci na zhodnocení investičního kapitálu. Postupně se odstraňují překážky, které brzdily nárůst prodejů vozů v předchozích letech.

Díky čínským výrobcům elektromobilů se snižuje cena za vyrobený kus. Výkonnější bateriové články zvyšují dojezd a stále hustší síť dobíjecích stanic a rychlost nabíjení odbourává strach, že se nedostaneme do cíle.

 

Pokud i vy věříte, že jde o významný trend, zde jsou způsoby jak investovat do tohoto odvětví.

 

Jak investovat do trhu s elektromobily? Možnosti investic.

1. nákup akcií automobilových společností – Elektromobilita nejsou pouze vozy Tesla. Na americké burze lze koupit společnosti, které vyrábějí pouze elektomobily jako je NIO, Li Auto, Xpeng či Nikola. Nebo zavedené automobilky, které postupně přecházejí od výroby klasických aut se spalovacími motory k elektropohonům (GM, Toyota, Ford, a další). Nicméně některé tyto společnosti mají vyšší pravděpodobnost výnosu, jiné jsou naopak velmi rizikové. Které automobilky mají potenciál, které stojí před krachem a které jsou zasypány skandály? O tom všem se dozvíte v článku 13 nadějných firem, které vyrábějí elektrické vozy. Které mají potenciál uspět a které jsou odsouzeny k zániku?

 

2. nákup akcií příbuzných odvětví – Do trhu s elekromobilitou se dá investovat i nepřímo. Spolu s rostoucím trhem se objevují nové subtrhy. Mezi ty nejperspektivnější patří:

                  • investice do sítí dobíjecích stanic
                  • investice do výzkumu, vývoje a výroby baterií
                  • investice do těžebních společností, které těží nikl, kobalt, lithium
                  • investice do firem, které budou recyklovat a ekologicky likvidovat použité baterie
                  • investice do elektráren a alternativních zdrojů energie

O potenciálu a možnostech, jak investovat do odvětví, které jsou a budou navázány na trh s elektromobily se dozvíte na Investmania.cz

 

3. Přímá obchodní příležitost – do odvětví elektromobilů se dá investovat, resp. začít podnikat napřímo. Pravděpodobně další automobilovou společnost nezaložíte, ale i tak se pro Vás nabízí řada příležitostí. Namátkou přenosné nabíjecí stanice, prodej náhradních dílů, diagnostická centra, magazín a youtube kanál o elektrických autech, pronájem elektrických aut, výroba elektrických součástek apod. Více o přímých obchodních příležitostech se dozvíte na webu Investmania.cz

 

Slyšíte to ticho, cítíte ten čerstvý vzduch v ulicích? To je budoucnost, která pomalu klepe na dveře.

Předchozí článekDashboard na míru
Další článek13 nadějných firem, které vyrábějí elektrické vozy. Které mají potenciál uspět a které jsou odsouzeny k zániku?

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno