Řekněme, že aktuální cena je podle vaši úvahy vhodná pro nákup zlata a rozhodnete se navštívit nejbližší prodejnu se zlatem. Prodejce požádáte rovnou o jednu unci ryzího zlata a v tom zjistíte, že se cena oproti ceně z grafu liší. Proč? Ceny v grafech zobrazují spotovou cenu zlata.

Co je spotová cena zlata?

Tato cena je nejběžnějším standardem, jak určit aktuální hodnotu daného kovu. Cena se odvíjí podle spekulací na trhu, na hodnotě měn, na reportech těžebních společností, na událostech ve světě, na celkové náladě ve společnosti apod. Spotová cena se neustále mění a závislá na nabídce a poptávce. Čím vyšší poptávka po zlatě, tím větší cena.

Tuto cenu sledují všichni obchodníci se zlatem. I ten váš, ke kterému jste si přišel nakoupit ryzí zlato. Protože zlato které chcete nakoupit má nejčastěji formu mince či slitku, musíte do ceny zahrnout také marži prodejce, výrobní náklady, náklady na distribuci apod. To je důvod, kdy cena za nákup fyzického zlata bude vždy vyšší než cena uvedena na grafu. Měli byste zbystřit pokud cena zlata za jednu unci bude nižší než spotová cena. Něco bude špatně. Důvodem může být například ryzost. Ryzost je poměrový údaj o hmotnostním obsahu zlata ve slitině.

Existuje několik možností jak nakupovat zlato za cenu blízkou spotové ceně. Rady a tipy jak nakoupit fyzické zlato se dozvíte v našem magazínu Investmania.cz nebo na našem sesterském webu zlatocena.eu.

Předchozí článek13 nadějných firem, které vyrábějí elektrické vozy. Které mají potenciál uspět a které jsou odsouzeny k zániku?
Další článekKolik gramů zlata váží trojská unce?

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno